Nie istnieje kuchnia idealna dla wszystkich. Za to można stworzyć najlepszą dla siebie. To jakiego wyboru dokonamy jest uzależnione od przestrzeni jaką dysponujemy, oraz oczywiście naszych potrzeb i stylu życia. Każde rozwiązanie niesie ze sobą zarówno wady jak i zalety.
Dlatego przed wyborem warto zastanowić się jaki rodzaj kuchni najbardziej sprawdzi się w naszym domu. W końcu to wybór na wiele lat.
Otwarta czy zamknięta kuchnia?
Kuchnia zamknięta nie powinna być mniejsza niż 7,5 m2. Ma to ogromne znaczenie w mniejszych mieszkaniach. Zbyt mała przestrzeń spowoduje brak możliwości rozmieszczenia przydatnych akcesoriów oraz poczucie przytłoczenia. Wielkim plusem jest fakt, że dzięki zamkniętej kuchni wszelkie zapachy powstałe przy gotowaniu czy smażeniu nie wydostają się na resztę pomieszczeń. Oczywiście kontrargumentem są okapy kuchenne wysoce pochłaniające wszelkie zapachy, jednak osiadający tłuszcz często lubi się rozpryskiwać po różnych częściach domu. Jeżeli często gotujemy, kuchenny bałagan pozostaje za zamkniętymi drzwiami. Jednak gotujący jest odizolowany od reszty domowników, co jest kłopotliwe w przypadku gości.
Zamknięta kuchnia – zalety
W kuchni zamkniętej istotnym elementem będzie usytuowanie drzwi i okien. Ważne żeby te otwory nie znajdowały się w rogach ścian ponieważ uniemożliwiają optymalne ich zagospodarowanie. W małej kuchni zamkniętej meble kuchenne muszą być starannie wybrane. Bardzo często żeby odpowiednio zaaranżować pomieszczenie potrzebne są meble kuchenne na wymiar, a to może zwiększać koszty.
Otwarta kuchnia – zalety
Kuchnia otwarta to przede wszystkim duża przestrzeń. Całą przestrzeń kuchenną można ogarnąć wzrokiem i nawiązywać kontakt ze współlokatorami. Kuchnia otwarta daje również możliwość wspólnego gotowania z gośćmi lub domownikami. Minusem jest przenikanie wszelkich oparów kuchennych do pozostałej części domu, oraz konieczność utrzymania stałego porządku. Aby zapobiec powstawaniu bałaganu jeżeli mamy na tyle przestrzeni warto wygospodarować miejsce na małą spiżarnię lub pomieszczenie gospodarcze, w którym będziemy przechowywać produkty nie wymagające chłodzenia.
Ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie wyspy kuchennej z wyższym barkiem zasłaniającym blat roboczy. Taka wyspa będzie dobrze wyglądać w kuchni z przestrzenią dzienną. Połączenie kuchni z pokojem dziennym to również bardzo dobry sposób na małą kuchnię. Stanie się ona częścią większego pomieszczenia, dzięki czemu unikniemy poczucia ciasnoty i przytłoczenia. Większą przestrzeń uzyskamy również poprzez meble kuchenne odpowiednio dobrane charakterem do całego wnętrza.
Kuchnia częściowo otwarta – rozwiązanie idealne
Uniwersalnym rozwiązaniem jest kuchnia częściowo otwarta. Pomieszczenie możemy oddzielić szklaną taflą lub zastosować luxfery. Często stosowane są oddzielające przestrzeń zabudowy meblowe usytuowane nad blatem albo słupki meblowe, w których znajduje się zabudowa AGD od strony kuchni, natomiast od strony salonu widoczna jest biblioteczka. W zasłoniętej częściowo kuchni znacznie łatwiej jest ukryć powstały przy gotowaniu bałagan. W śród wielu projektów znajdziemy również rozwiązania kuchni częściowo otwartej z barkiem dla gości zamiast blatu roboczego. Jest to idealne miejsce na przyjmowanie gości i robienie przekąsek jednocześnie. Oczywiście w tym rozwiązaniu należy również pamiętać o zapachach. Wydajny okap kuchenny to podstawa utrzymania czystości w całym domu.
Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta – podsumowanie
Przed wyborem kuchni trzeba przeanalizować swoje potrzeby oraz styl życia. Zastanowić się jak często gotujemy sami, a jak często zapraszamy przyjaciół do wspólnego przyrządzania posiłku. Ważne jest jak dużo miejsca potrzebujemy do przechowywania.
Takie rozpoznanie podpowie nam jaką wybrać lodówkę czy jaki piekarnik będzie dla nas najlepszy. Czy na pewno potrzebujemy piekarnika z rusztem skoro nigdy nie zrobimy kurczaka? Może wolimy piec ciasta i wtedy dobierzemy inny sprzęt AGD. Reszta zależy od przestrzeni jaką dysponujemy oraz oczywiście od finansów.
Nawet w zamkniętej kuchni opary z gotowania łatwo się przenoszą, wieć nie powinno to być problemem